PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=8847}
6,7 3 063
oceny
6,7 10 1 3063
Pożegnanie z Marią
powrót do forum filmu Pożegnanie z Marią

W ostatnim czasie obejrzałem kilka filmów traktujących o holokauście i generalnie oceniałem je wysoko. Jednak ”Pożegnanie z Marią” nie do końca do mnie trafiło. Dziwna wizja reżyserska, sprawiała, że miałem wrażenie, że film się dzieje w jakiejś alternatywnej, nienaturalnej rzeczywistości. Moje oczekiwania się nieco rozminęły z obrazem Filipa Zylbera. Plusem filmu była bardzo dobra gra aktorska (szczególnie Katarzyny Jamróz i Sławomira Orzechowskiego) oraz muzyka Tomasza Stańki. Ale za całokształt daję 5/10, bo film jako całość nieszczególnie mi się spodobał.

ocenił(a) film na 9
galladorn

Ale właśnie to, o czym mówisz jest plusem i dobrze odczułeś intencje reżysera. To miał być świat "nienaturalny", bo wojna to nie jest naturalne środowisko człowieka. Bohaterowie próbują żyć zwyczajnie, ale zewsząd czyha jakaś groza, która to spycha to właśnie w jakąś "nienaturalną" rzeczywistość.
Ja, oglądając ten film, czułam atmosferę osaczenia, która przełaziła na mnie z ekranu, i było mi źle. Momentami nie mogłam wytrzymać z tym filmem w jednym pomieszczeniu. I myślę, że właśnie o to chodziło. To naprawdę robi wrażenie.
Ja dałam mocne 8 z możliwością dania wyżej w przyszłości.

ocenił(a) film na 5
selene_

Być może kiedyś obejrzę ponownie i pozwoli mi to spojrzeć na ten film pod innym kątem. Póki co inne filmy traktujące o wojnie i holokauście bardziej do mnie trafiły. Wizja reżyserska niewątpliwie była ciekawa. Nie mogę powiedzieć, że film był zły. Chyba po prostu spodziewałem się czegoś innego. Plusem jest to, że dzięki inności i wyrazistości zapada w pamięć. Pozdrawiam serdecznie.

ocenił(a) film na 9
galladorn

Przesłuchaj koniecznie muzykę do tego filmu. Pomijając to, że Stańko to geniusz i choćby dlatego warto, to wsłuchaj się, jaki z tej muzyki bije smutek i poczucie bezsilności. Nawet te kawałki "z wesela" nie brzmią jak z wesela tylko jak ze stypy.

ocenił(a) film na 5
selene_

Faktycznie. Muzyka weselna brzmi złowrogo. Chyba nie doceniłem walorów artystycznych tego filmu.

galladorn

Bez wątpienia nie doceniłeś. Ocena 5 dla tego filmu to nieporozumienie.

ocenił(a) film na 9
selene_

Piękny film.
Dzięki rozbudowaniu fabuły opowiadania i postaci Sary (u Borowskiego to Marię przerobili na mydło, z tego co pamiętam tak brzmiało ostatnie zdanie, tu tylko zgarnęli ją w łapance na roboty) oraz właśnie dzięki temu surrealizmowi. Bo kiedy Żydzi przechodzili na aryjską stronę, to naprawdę był taki surrealistyczny moment. Dla obu stron.

Poetyckość, a jednoczesnie klimat osaczenia przez wszechobecną śmierć. I ten przeskok między gettem, a względną normalnością, gdzie też niebezpiecznie, ale można jeszcze żyć (nie wiedzieć czemu przypomniał mi się wiersz "Campo di Fiori", oszukany co prawda, bo nie tak to było, ale na swój sposób wspaniały).

Sara zaś umarła wolna i tańcząc.
A co mi tam, od razu 9/10.

ocenił(a) film na 9
Martinn

Też wreszcie do tego dojrzałam :)
Kurcze, tyle lat po seansie, a ten film ciągle mi w głowie siedzi.

Martinn

Równie dobrze Maria mogła jechać tym autem do KL.
O ile pamiętam nie jest to w filmie rozstrzygnięte.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones